the answer with formula
Attachments:

Answers
Answered by
0
cost price = ₹150000+10000
total CP = ₹160000
selling price = ₹200000
so, profit = ₹200000
-₹160000
=₹40000
answer = ₹40000
total CP = ₹160000
selling price = ₹200000
so, profit = ₹200000
-₹160000
=₹40000
answer = ₹40000
gurpritjai:
calculation error
Answered by
0
total spent on car =1 50,000 +10000= 160000
now SP-CP=
200000-160000
=40000
profit = 40000
now SP-CP=
200000-160000
=40000
profit = 40000
Similar questions