Math, asked by ashwanikaushil612, 1 month ago

The area of a trapezium is 105cm®2and its height is 7cm , if base of the sides out of the two parallel arms is 6cm more than the other, find the length of the two parallel sides.​

Answers

Answered by jesstemi7
1

Answer:

parallel sides of trapezium are 12cm and 18cm.

Step-by-step explanation:

Let the side 'x'

Area of trapezium = 1/2 × sum of parallel sides × height

105 = 1/2 × ( x + x+6 ) × 7

105/7 = 1/2 × ( 2x + 6 )

15 × 2 = 2x + 6

30 = 2x + 6

30 - 6 = 2x

24 = 2x

x = 12 cm .

=> x = 12 cm

=> x+6 = 12 + 6 = 18 cm.

=> The length of one side is 12 cm.

=> The length of second side is 18 cm.

hence, parallel sides of trapezium are 12cm and 18cm.

Please mark as brainliest

Attachments:
Answered by 8333910595a
1

Answer:

let the one of parallel side be x

then other parallel side = x+6

area of the trapezium = 1/2×(a+b)×h

= 1/2 × (x+x+6) ×7

7/2× (2x+6)= 105

2x+6 = 105×2÷7

2x +6 = 15×2

2x+6 = 30

2x= 30-6

2x= 24

x = 24/2 = 12

so parallel sides are 12cm and 12+6= 18cm

Similar questions