the cost of 10 pencil is rs 266 . what will be the cost of 4 pencils
Answers
Answered by
17
Answer:
solution
=cost of 10 pencils = 266
=cost of 1 pencil = 266÷10=26.6
=cost of 4 pencils = 26.6×4
=106.4
Answered by
2
10 pencils =266
cost of one pencil=266/10
cost of 4 pencils =266/10 multiple by 4= 532/5 (or) 106.4
cost of one pencil=266/10
cost of 4 pencils =266/10 multiple by 4= 532/5 (or) 106.4
Similar questions
Math,
4 months ago
English,
4 months ago
Social Sciences,
4 months ago
English,
8 months ago
Social Sciences,
8 months ago
English,
1 year ago