Math, asked by pshrimant30991, 10 months ago

The cost of 100candis is rs 75 wath is the ofthe one canday

Answers

Answered by VinayGulati
1

Answer:

75 paise

Step-by-step explanation:

cost of one candle = 75/100

= 0.75

Answered by halamadrid
0

The cost of 1 candy is 75 paise.

Given:

The cost of 100 candies is Rs. 75.

To Find:

The cost of 1 candy.

Solution:

We have been given that the cost of 100 candies = Rs. 75

We need to find the cost of 1 candy.

Now, the cost of 1 candy = (Total cost of candies) / (Total number of candies)

⇒ The cost of 1 candy = 75/100 = 0.75

Hence, the cost of 1 candy is Rs 0.75 or 75 paise.

∴ The cost of 1 candy is 75 paise.

#SPJ3

Similar questions