The cost of 100candis is rs 75 wath is the ofthe one canday
Answers
Answered by
1
Answer:
75 paise
Step-by-step explanation:
cost of one candle = 75/100
= 0.75
Answered by
0
The cost of 1 candy is 75 paise.
Given:
The cost of 100 candies is Rs. 75.
To Find:
The cost of 1 candy.
Solution:
We have been given that the cost of 100 candies = Rs. 75
We need to find the cost of 1 candy.
Now, the cost of 1 candy = (Total cost of candies) / (Total number of candies)
⇒ The cost of 1 candy = 75/100 = 0.75
Hence, the cost of 1 candy is Rs 0.75 or 75 paise.
∴ The cost of 1 candy is 75 paise.
#SPJ3
Similar questions