The cost of 100kg wheat is 750. What is the cost of 40kg wheat?
Answers
Answered by
16
cost of 100 kg wheat is 750
so, cost of 1 kg wheat=750÷100
=0.75 rupees
so cost of 40 kg wheat =40×0.75
=30 rupees.
.
.
.
.
#BE BRAINLY#
Answered by
11
Cost of 100kg wheat = 750
Cost of 1 kg wheat = 750 ÷ 100 = € 0.75
Cost of 40 kg wheat = 40 × 0.75 = 30 rupees.
please mark ma as a Brainlist and follow me plz..
Similar questions