Math, asked by abedhashimi2422, 1 year ago

The cost of 12 boxes of chalk is 400rupees then find the cost of 3 boxes

Answers

Answered by abdulsamilhan889663
0

Answer:

cost \: of \: 12 \: boxes \: of \: chalk \: is = 400 \\ so \: the \: cost \: of \: 3 \: boxes \:

so \: firstly \: we \: find \: the \: cost \:  \\ of \: one \: box \: so \:  \frac{400}{12 }  = 33.33

the \: cost \: of \: one \: box \: is \: 33.33

so \: the \: cost \: of \:3 \: box \: is \:  =  \\ 33.33 \times 3 = 99.99

ans \: is \: 99.99

 \frac{abdul}{sami}

Similar questions