the cost of 145kg of rice is rs6743 how many of rice can be purchased for rs 9876 ? answer
Answers
Answered by
0
Answer:
Amount of rice bought for rs.166.50 = 9 kg
Amount of rice bought for Re.1 = \frac{9}{166.50}
166.50
9
Amount of rice bought for Rs.259 = \frac{9}{166.50} \times 259
166.50
9
×259
Amount of rice bought for Rs.259 = 14 kg
Similar questions
Physics,
2 months ago
History,
2 months ago
Math,
4 months ago
Physics,
11 months ago
Political Science,
11 months ago