Math, asked by SAMJID, 1 year ago

The cost of 15 oranges is rupees 30. Find the cost of 50 oranges.

Answers

Answered by dimpu2227
1
cost of 15 oranges = Rs. 30.
so, cost of 50 oranges = Rs. 100 .....
Hope it helps you....

SAMJID: wrong, sorry!!
dimpu2227: Then what is the answer????
Answered by kratigupta22
0
answer is 100 rs because cost of 1 orange = 30/15 =2
now cost of 50 oranges = 50 ×2 = 100
Similar questions