The cost of 15 oranges is rupees 30. Find the cost of 50 oranges.
Answers
Answered by
1
cost of 15 oranges = Rs. 30.
so, cost of 50 oranges = Rs. 100 .....
Hope it helps you....
so, cost of 50 oranges = Rs. 100 .....
Hope it helps you....
SAMJID:
wrong, sorry!!
Answered by
0
answer is 100 rs because cost of 1 orange = 30/15 =2
now cost of 50 oranges = 50 ×2 = 100
now cost of 50 oranges = 50 ×2 = 100
Similar questions