Math, asked by binakshan8aman, 1 year ago

The cost of 16/3 kg of rice is 250 rupees. What is the cost of 33/4kg of rice.

Answers

Answered by ImRitz
17
Cost of 16/3 kg of rice = Rs. 250

Cost of 1 kg of rice = 250 / (16/3)

= 250 * 3 / 16

= Rs. 375 / 8

Cost of 33/4 kg of rice = 33/4 * 375/8

= Rs. 12375 / 32

= Rs. 6187.5
Answered by snehitha2
14
answer is ₹386.71

hope this helps you
Attachments:
Similar questions