The cost of 2 kg oranges is
3/2
times the cost
of 1 kg of mangoes. If a man purchased
4 kg of oranges and 2 kg of mangoes for
₹250, then find the cost of oranges per kg
and the cost of mangoes per kg.
Answers
Answered by
3
Answer:
The cost of 2 kg oranges is
3/2
times the cost
of 1 kg of mangoes. If a man purchased
4 kg of oranges and 2 kg of mangoes for
₹250, then find the cost of oranges per kg
and the cost of mangoes per kg.
Step-by-step explanation:
Similar questions
English,
2 months ago
Computer Science,
2 months ago
Math,
5 months ago
Computer Science,
5 months ago
Physics,
1 year ago
English,
1 year ago
English,
1 year ago