the cost of 21/4kg apples is rupees 236.what is the rate of per kg?
Answers
Answered by
40
Answer:
cost of 21/4 apples = ₹236
cost of 1 kg of apple = 236÷21/4
cost of 1 kg of apple =236 × 4/21
cost of 1 kg of apple = 59× 21
cost of 1 kg of apple = 1239
the rate of apple per kg = ₹1239
Step-by-step explanation:
pls mark me as brainlist, hope it helpful
Answered by
11
Answer:
ᴩʟᴇᴀꜱᴇ ᴋɪɴᴅʟy ᴍᴀʀᴋ ᴛʜᴇ ᴜᴩᴩᴇʀ ᴏɴᴇ ᴀꜱ ʙʀᴀɪɴʟɪᴇꜱᴛ....
Similar questions