Math, asked by lavanyasomagani64, 5 months ago

the cost of 26 pens is 160 What is the cost of 3 pens ?​

Answers

Answered by kavyasingh40
0

Step-by-step explanation:

cost of 26 pens = 160

cost of 1 pen = 160/26

cost of 3 pen = (160/26) × 3 = 18.4 rs

Answered by simrikaghimire9
0

Answer:

first take ot the cost of 1 pen and do ×3 answer will come

Step-by-step explanation:

mark as branlinest never experienced it:)

Similar questions