The cost of 2kg apples and 1 kg of grapes on a day was found to be 160 after a month the cost of 4kg of apples and 2 kg of grapes is 300 represent it algebrically and graphically
Answers
Answered by
2
Let the cost of 1kg of apples be x and cost of 1 kg of grapes be y
Then the algebraic representation
2x + y = 160 .................... (Eqn 1)
4x + 2y = 300 ........................(Eqn 2)
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d40/5894966a176970f4187f6175fe34b935.png)
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d52/28052c578685d21e27742efc21dd6e31.png)
Answered by
0
ᴀʜᴏʏ ᴍᴀᴛᴇ!
ʟᴇᴛ ᴜs ᴛᴀᴋᴇ ᴛʜᴀᴛ,
ᴄᴏsᴛ ᴏғ 1 ᴋɢ ᴏғ ᴀᴘᴘʟᴇs ʙᴇ x
ᴄᴏsᴛ ᴏғ 1 ᴋɢ ᴏғ ɢʀᴀᴘᴇs ʙᴇ ʏ
ᴛʜᴇɴ ᴛʜᴇ ᴀʟɢᴇʙʀᴀɪᴄ ʀᴇᴘʀᴇsᴇɴᴛᴀᴛɪᴏɴ ᴄᴀɴ ʙᴇ ᴅᴏɴᴇ ᴀs,
2x + ʏ = 160 - - - - - - - - - - - - - ①
4x + 2ʏ = 300 - - - - - - - - - - - - ②
ʟᴇᴛ ᴜs ᴛᴀᴋᴇ ᴛʜᴀᴛ,
ᴄᴏsᴛ ᴏғ 1 ᴋɢ ᴏғ ᴀᴘᴘʟᴇs ʙᴇ x
ᴄᴏsᴛ ᴏғ 1 ᴋɢ ᴏғ ɢʀᴀᴘᴇs ʙᴇ ʏ
ᴛʜᴇɴ ᴛʜᴇ ᴀʟɢᴇʙʀᴀɪᴄ ʀᴇᴘʀᴇsᴇɴᴛᴀᴛɪᴏɴ ᴄᴀɴ ʙᴇ ᴅᴏɴᴇ ᴀs,
2x + ʏ = 160 - - - - - - - - - - - - - ①
4x + 2ʏ = 300 - - - - - - - - - - - - ②
Similar questions