The cost of 3 notebooks and 2 pens is $10.75. The cost of 4 notebooks and 6 pens is $23.50. Part A: What is the cost of each item? Part B: Waseem needs to purchase some new school supplies. For each notebook he buys he will buy 3 pens. How many notebooks can he purchase if he has $25?
Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
cost of 1 pen=x rs. =2.75$
and cost of 1 notebook (y rs.)=1.75$
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/de7/932ec7cf1f84c77832ae3481ee112fa0.jpg)
Similar questions
Social Sciences,
2 months ago
Hindi,
2 months ago
Math,
2 months ago
Math,
5 months ago
Computer Science,
5 months ago
Math,
1 year ago
English,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago