Math, asked by surya735141, 1 year ago

The cost of 30 kg of bananas is rupees 180. How many kg for bananas can be purchased for rupees 300 ?​

Answers

Answered by KanushriSharma
11

Answer:

50 kg

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg banana =180÷30=6Rs

kg of bananas which can be purchased for Rs300=300÷6=50 kgs

Similar questions