The cost of 30 kg of bananas is rupees 180. How many kg for bananas can be purchased for rupees 300 ?
Answers
Answered by
11
Answer:
50 kg
Step-by-step explanation:
cost of 1 kg banana =180÷30=6Rs
kg of bananas which can be purchased for Rs300=300÷6=50 kgs
Similar questions