Math, asked by arhithpattathil8477, 1 year ago

The cost of 3kg of sugar is Rs 90 find the cost of 8 kg of sugar

Answers

Answered by KINGabhinav
9

Answer:

if 3KG cost 90

then 1 KG = 90÷3

cost of 1 KG = Rs 30

cost of 8 KG = 8 × 30

cost of 8 KG = Rs 240

Answered by sharonr
3

The cost of 8 kg of sugar is Rs 240

Solution:

Given that,

The cost of 3 kg of sugar is Rs 90

To find: cost of 8 kg of sugar

From given,

cost of 3 kg of sugar = Rs 90

Therefore,

\text{ cost of 1 kg suagr } = \frac{90}{3}\\\\\text{ cost of 1 kg suagr } = 30

Find the cost of 8 kg of sugar

\text{Cost of 8 kg of sugar } = 8 \times \text{ cost of 1 kg sugar}\\\\\text{Cost of 8 kg of sugar } = 8 \times 30\\\\\text{Cost of 8 kg of sugar } = 240

Thus cost of 8 kg of sugar is Rs 240

Learn more:

The cost of 3 kg rice and 2 kg sugar is rs 116. The cost of 3 kg sugar and 2 kg rice is rs 124.what is the cost of 1kg rice and 1kg sugar ?

https://brainly.in/question/8732585

The cost of 3 kg of sugar is 105 rupees what will be the cost of 15 kg of sugar

https://brainly.in/question/3565106

Similar questions