The cost of 5 orange and 3 apples is 35 and the cost of 2 orange and 4 apples is 28 find the cost of an orange and apple by cross multiplication method
Answers
Answered by
1
Answer:
the cost of 1 apple is 5 and the cost of 1 orange is 4
Answered by
5
Answer:
this is your ans
I hope it helps you
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d81/f2080d5089ef31b9fbd7babef02126bb.jpg)
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d3b/52d3188c7b6a9b53a53f57c7597dedda.jpg)
Similar questions