The cost of 8kg rice is rupees 672.how much rice can be purchased in rupees 2016
Answers
Answered by
0
Answer:
Step-by-step explanation:
Let the cost of one kg of rice be x
So 8x = 672
Cost of one kg of rice = 672÷8 = 84
Kg of rice we can buy with Rs 2016 = 2016÷84 = 24 Kg Of Rice!
Similar questions