Math, asked by arpitsharma202007, 6 months ago

The cost of 9 chocolates is 126. Find the cost of 12 chocolates


MRchethan: 1 choclate is 14rs so 168rs

Answers

Answered by ROCKY2127
2

Answer:

cost of 9 = 126

cost of 1 = 126 / 9

= 14

cost of 12

= 14 × 12 = 168 rupees

Answered by Angeldudhani
3

Cost of 9 chocolates = 126 rs.

cost of 1 chocolate = 126/9

= 14rs.

cost of 12 chocolates is 14×12 = 168 rs.

Similar questions