The cost one chocolate is ₹123/4.How many
chocolates can be purchased for ₹153
Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
|| ANSWER ||
\begin{gathered}cost \: of \: 1 \: chocolate \: = 12 \frac{3}{4}rupees \\ therefore = \\ 153 \div 12 \frac{3}{4} \\ 153 \div \frac{51}{4} \\ 153 \times \frac{4}{51} \\ \frac{612}{51} = 12 \: chocolates\end{gathered}
costof1chocolate=12
4
3
rupees
therefore=
153÷12
4
3
153÷
4
51
153×
51
4
51
612
=12chocolates
NOTE :-
A rational number can be expressed as Fraction ( i.e in form of p / q )
P & Q are integer
Q is not equal to Zero
Since Q may be equal to 1
Only whole numbers and decimals belong in Q
Similar questions