Math, asked by neelamsaini2406, 1 month ago

the cost price of 20 kg apples is same as the cost price of 15 kg mangoes if 10 kg mangoes are sold for Rs 700 rupees at a loss of 30% find the cost price of 10 kg apples​

Answers

Answered by mehranshariq875
1

Let : cost of one apple = X.

Cost of one mango =Y.

Now,

According to given condition -

Cost of 18 apples = 18X

And

Cost of 45 mangoes =45Y

So,

18X+45Y=981 (1)

And

10X +25Y =K (2)

WHERE K IS COST OF 10 APPLE AND 25 MANGOES.

By solving first equation

9*(2X+5Y)=981

2X+5Y=981/9

2X+5Y=109

Multiply 5 on both sides.

5*(2X+5Y)=109*5

10X+25Y=545 (3)

By equation (2)

K=10X+25Y

SO

K=545

COST OF 10 APPLE AND 25 MANGOES IS 545 RUPEES.

REGARDS.

Similar questions