Physics, asked by akakcm53, 3 months ago

The density of mercury is 13.6 g cm3; find the mass of mercury if it occupies a volume of 100 cm

Answers

Answered by Anonymous
3

Answer:

Explanation:

density=mass/vol

Mass =density*volume

Mass=13.6/100

Mass =1360g

1360/1000 kg=1.360kg

Similar questions