The floor of a room is 6 m 50 cm long and 5 m 25 cm wide. It is to be paved by equal square marble tiles. Find the largest size of the tile and hence find the least number of tiles required.
Answers
Answered by
0
Area of floor = 36×24=864 sq. m
Area of one tile = 6×6=36 sq. m.
Therefore,
Tiles required =
36
864
=24 tiles
Answered by
6
Step-by-step explanation:
Length of floor = 6 m 50 cm = 650 cm
Width of floor = 5 m 25 cm = 525 cm
To find the maximum size of the tile, we need to find HCF of the dimensions of the floor.
650 = 2 × 5² × 13
525 = 3 × 5² × 7
HCF(650, 525) = 5² = 25
Hence, the largest size of square tile is 25 × 25 (in cm)
Now , the floor is a rectangle whose area is,
Thus,
area of floor = 650 cm × 525 cm = 341250 cm²
Now , the marble tiles are square. Area of square is given by,
Thus,
Area of each tile = (25)² = 625 cm²
Thus,
The number of tiles =
Number of tiles =
Number of tiles = 546
Hence the number of tiles is 546
Similar questions