Math, asked by sunitasingdlw12, 8 months ago

the focal length of a lens -50 cm find its power​

Answers

Answered by tonystark3k2
2

Answer:

power = 1 / focal length = 1 / 0.5 m = 2 Dioptre

plz mark as branliest

Similar questions