Math, asked by monasahu021288, 11 months ago

the following
find the square root
numbers by
Successiveo subtraction:
a=196

Answers

Answered by 8639697903swa
2

Answer:

14

Step-by-step explanation:

plz mark it as brainlist

Answered by Anonymous
1

Answer:

196-1=195

195-3=192

192-5=187

187-7=180

180-9=171

171-11=160

160-13=147

147-15=132

132-17=115

115-19=96

96-21=75

75-23=52

52-25=27

27-27=0

Hence your answer is 14

please follow me and mark me as... BRAINLIEST

Similar questions