The kinetic energy of an object of mass m, moving with a velocity of 5 m/s is 25 J. What will be its kinetic energy when its speed is doubled? it is given here doubled not tripled
Answers
Answered by
4
Answer:
kinetic energy= ½×m×V² . According to the question V2= 10m/s , V1= 5m/s therefore square of V1 = 25 and that of V2= 100. K.
Similar questions