Math, asked by Anonymous, 10 months ago

The length of two sides of a triangle are 7cm and 10cm between what two measures should the length of the third side?​

Answers

Answered by ItsUDIT
40

Step-by-step explanation:

There are several options.

It can be a RAT if two sides are 7 cm and 10 cm. There are the two possible answers:

a. The two sides - 7 cm and 10 cm are the legs of the right angle, so the third side = [7^2+10^2]^0.5 = 149^0.5 = 12.20655562 cm.

b. The two sides are 7 cm and 10 cm are not the legs of the right angle. In that case the third side = [10^2–7^2]^0.5 = [100–49]^0.5 = 51^0.5 = 7.141428429 cm.

c. The third side can be anywhere between 3.1 cm.and 16.9 cm. It will be a triangle varying from an acute scalene triangle to an obtuse scalene triangle....

USE ANY METHOD WHICH YOU LIKE....

Answered by shelu159
0

Answer:

Please give me full solution of these

Similar questions