Math, asked by aquib4236, 9 months ago

The MP price of TV is RS 18500 .A dealer allows two successive discounts of 20% and 5 % .For how much is the TV available ?

Answers

Answered by VinayGulati
2

Answer:

14060

Step-by-step explanation:

20% of 18500=18500*20 100=3700

price = 18500-3700=14800

5% of 14800=740

Final price = 14800-740=14060

Similar questions