Chemistry, asked by dhanaluluzz, 11 months ago

The number of atoms 3.2 g of oxygen gas are ​

Answers

Answered by bajajaruna309
2

Explanation:

O2 is the chemical formula of Oxygen

We know ,

1 mole of a substance contains 6.022×10^23

Here, Molar mass of O = 16u

And molar mass of O2 = 32u

And 32g of O2 = 1 mole of O2

Therefore 32g of O2 has molecules = 6.022×10^23

Since 1 molecule of O2 has 2 atoms

Therefore 32g of O2 has atoms=2*6.02×10^23

Answered by blazegreninja54349
2

Answer:

number of atoms in 3.2 g of oxygen gas = 12.044*10^22

Explanation:

molecular mass of oxygen molecule= 32

number of moles in 3.2 g oxygen gas = 3.2/32 =0.1 mole

( number of moles = given mass/molecular mass)

number of molecules in 0.1 mole = 0.1 *(6.022*10^23)

                                                      = 6.022*10^22

therefore number of atoms = 2*(6.022*10^22) = 12.044*10^22

(number of atoms in oxygen gas = 2)

Similar questions