Chemistry, asked by amihorr, 2 months ago

the number of atoms present in. 36u of he is​

Answers

Answered by meetamarpatil1
1

Answer:

5.4198*10^24

Explanation:

Atomic mass of he =4u

1mole= 6.022*^23

36/4=9

9 * 6.022*10^23 =5.4198*10^24

Similar questions