. The number which is to be added to 0.10 to get
Answers
Answered by
1
Answer:
you add V ml of 0.1 M H
2
SO
4
then you are adding 0.01 moles of H
2
SO
4
.
in 50mL of 0.1 M NaOH, there are 0.005 moles of NaOH.
The chemical equation for that is :
2NaOH+H
2
SO
4
→Na
2
SO
4
+2H
2
O.
0.0025 moles of H
2
SO
4
will neutralize 0.005 moles of NaOH.
So from 0.01V moles of H
2
SO
4
added in VmL there will be
0.01V- 0.0025 moles of H
2
SO
4
left unused in the total volume of V + 50mL of solutions.
The conc. here will be
V+50
0.01V−0.0025
×1000=0.05M.
V+50
100v−2.5
=0.05
On solving for V, we get the value :
V = 0.05002 L
V = 50.02 mL
Similar questions