The perimeter of semi circle whose radius is 7 cm
Answers
Answered by
3
Answer:
perimeter of circle = 2 π r
Step-by-step explanation:
=2*22/7*7
= 44 cm
Answered by
1
Answer:
22 cm.
Step-by-step explanation:
circumference of circle = perimeter.
now,
it's semicircle circumference = πr .
= 22/7 × 7
=22 cm.
therefore, the perimeter of semicircle is 22 cm.
hope it's useful...
Similar questions
Math,
4 months ago
Math,
4 months ago
Math,
4 months ago
English,
8 months ago
Computer Science,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago