Math, asked by ayushimahapatra1984, 6 months ago

The perimeter of the given figure is _____ cm

Attachments:

Answers

Answered by jahnavi2005singh999
2

Answer:

56m

Step-by-step explanation:

by Pythagoras theorem

third side =

(10)^2= (8)^2 * (side )^2

100-64=(side)^2

36=side ^2

side= 6 cm

third side of second triangle

= 17*17= 8*8 + side ^2

=289-64

=225 = sidee^2

side= 15 cm

Perimeter= 15+17+8+10+6

=56m

Similar questions