Science, asked by nadeytaramakalpith, 1 year ago

The potential difference between the terminals of an electric heater is 60V when it draws current of 4A from thesource.What current will the heater draw if the potential difference is increased to 120V?(EMERGENCY!!!!!)

Answers

Answered by prmkulk1978
1177
Given :
Potential Difference of heater = 60v
current I=4A

Resistance =R?
By Ohm's law :

V=IR
R=V/R
=60/4=15 ohms

Now if potential is increased to 120 V
I=?
V=IXR
I=V/R
=120/15
=8 A

Hence current drawn by heater is 8A
Answered by Suryavardhan1
437
HEY!!

Potential difference = 60V

Current drawn = 4A

Resistance = ?

 R= V/I

putting values,

R= 60/4 = 15ohms.

Now,Potential difference = 120V

Resistance= 15ohms

current= ?

 V = RI

 I = V/R

= 120/15 = 8A.

Potential difference is increased to 120V then the current drawn is 8A.

Similar questions