The potential energy of a body of mass 0.8 kg increases by 400 J when it is moved
to the top of a tower from the ground. If force of gravity on 1 kg is 10 N, what is
the height of the tower? *
Answers
Answer:
Given that,
Mass of body M=0.8kg
Potential energy P.E=400J
Force of gravity on 1 kg is 10 N
Now,
F=mg
10=1×g
g=10m/s
2
Now, change in Potential energy
=mg(h
2
−h
1
)
=mg(h−0)
=mgh
Now, the height is
400=mgh
h=
0.8×10
800
h=80m
Hence, the height of the tower is 80 m
Explanation:
please like and rate my answer
follow for I'll give you more answers
Mark as brainliest...
The potential energy of a body of mass 0.8 kg increases by 400 J when it is movedto the top of a tower from the ground. If force of gravity on 1 kg is 10 N, what is the height of the tower? *
Given that,
Mass of body M=0.8kg
Potential energy P.E=400J
Force of gravity on 1 kg is 10 N
Now,
F=mg
10 N
Now,
F=mg
10=1×g
g=10m/s ²
Now, change in Potential energy
=mg(h² −h¹)
=mg(h−0)
=mgh
Now, the height is
100=mgh
h= 400/0.8×10
h=50m
Hence, the height of the tower is 50 m
꧁Hopes so that this will help you,꧂