Math, asked by naishagogoi22, 10 months ago

The price of an orange is 21/4 if someone buys oranges for rupees 126 how many oranges did they buy

Answers

Answered by bagkakali
2

Answer:

price of an orange is 21/4Rs

number of oranges they buy 126×4/21

=24 piece

Answered by shrutitodi018
1

Answer:

24 oranges

Step-by-step explanation:

number of oranges in 21/4 rupees = 1

number of oranges in 1 rupees = 1/21/4= 4/21

number of oranges in 126 rupees = 4/21*126

= 4*6=24

Similar questions