The probability of getting a bad egg in a
lot of 400 is 0.035. the number of bad
eggs is
7
14
21
28
Answers
Answered by
4
Answer:
X=14
Step-by-step explanation:
prob. of bad eggs= 0.035
Total eggs= 400
let no. of bad eggs be x
prob.= favourable outcome/Total outcome
0.035=x/400
x=400×0.035
x=14
Similar questions
Chemistry,
3 months ago
Physics,
3 months ago
Accountancy,
3 months ago
Science,
5 months ago
English,
5 months ago
Biology,
1 year ago
Hindi,
1 year ago
India Languages,
1 year ago