Math, asked by divyanshumankad, 2 months ago

The ratio of 5 km per hour to 500 m per hour is​

Answers

Answered by tiwarinitya03
2

Answer:

The ratio of 5 km to 500 m is 10:1

Step-by-step explanation:

we know that,

1km=1000m

5km=5000m

5km=500m=5000m:500m

cancel two zeros

50:5 =10:1

(10×5=50) The ratio of 5 km to 500 m is 10 : 1.

Answered by Anonymous
2

Given:

Total distance = 5km

Another distance = 500m

To Find:

The ratio of 5 km per hour to 500 m per hour

Solution:

Converting km to m

1km = 1000m

Similarly,

5km = 5 x 1000

= 5000m

Comparing in ratio -

5000m:500m

= 1000:100 ( 5 is the common numeral)

= 10:1

Answer: The ratio of 5 km per hour to 500 m per hour is 10:1

Similar questions