the surface area of sphere with radius of 7cm
Answers
Answered by
10
Answer:
S=4πr²
r=7 cm
S=4× 22/7 ×49=616 cm
Similar questions
Math,
5 months ago
Math,
5 months ago
Math,
9 months ago
World Languages,
1 year ago
Biology,
1 year ago