this is ques. above one

Answers
Solution
Let
- Selling price (SP) of article be x
- profit (P)% = 17%
If Selling price (SP) is increased by 33.60
- then Selling price (SP) = x+33.60
- After increasing the Selling price (SP) profit% also increase by 29%
therefore
Putting the Value,we get
Therefore,
- the Selling price (SP) of an article = 327.6.
Now we need to Cost price (CP)
Here
- Selling price= 327.6.
- Profit%= 17%
we know that
- The Cost Price Of An Article Be Rs.280.
Answer:
Let
Selling price (SP) of article be x
profit (P)% = 17%
If Selling price (SP) is increased by 33.60
then Selling price (SP) = x+33.60
After increasing the Selling price (SP) profit% also increase by 29%
therefore
\begin{gathered}\\{ \sf\dfrac{Selling~ price}{100 + Profit\%}=\dfrac{After ~increase~price}{100 + After ~increase~price~Profit\%}}\\\end{gathered}
100+Profit%
Selling price
=
100+After increase price Profit%
After increase price
Putting the Value,we get
\begin{gathered}\\{~~~~ \sf\dfrac{x}{100 + 17}=\dfrac{x + 33.60}{ 100 + 29}}\end{gathered}
100+17
x
=
100+29
x+33.60
{ →\sf\dfrac{x}{117}=\dfrac{x + 33.60}{ 129}}→
117
x
=
129
x+33.60
{ →\sf x \times 129 = 117(x + 33.60)}→x×129=117(x+33.60)
{→ \sf 129x = 117x + 3931.2}→129x=117x+3931.2
{ →\sf 129x - 117x = 3931.2}→129x−117x=3931.2
{→ \sf 12x = 3931.2}→12x=3931.2
{ →\sf x = \cfrac{3931.2}{12} }→x=
12
3931.2
\begin{gathered}{ →\sf x = 327.6}\\\end{gathered}
→x=327.6
Therefore,
the Selling price (SP) of an article = 327.6.
Now we need to Cost price (CP)
Here
Selling price= 327.6.
Profit%= 17%
we know that
\pink{\sf CP=\dfrac{sp×100}{100+P\%}}CP=
100+P%
sp×100
{→\sf CP=\dfrac{327.6×100}{100+17}}→CP=
100+17
327.6×100
{→\sf CP=\dfrac{32760}{117}}→CP=
117
32760
{→\sf CP=280}→CP=280
The Cost Price Of An Article Be Rs.280.
Step-by-step explanation:
Please Mark me as brainliest