Math, asked by Mynitt, 6 months ago

Toffees are bought at the rate of 4 for a rupee.
To gain 60% they must be sold at :
(A) 2.5 for a rupee (B) 5 for a rupee
(C) 6 for a rupee (D) 8 for a rupee
Wrong answers will be reported

Answers

Answered by srijita9015
1

Answer:

(b)₹5

Step-by-step explanation:

hope it's helpful

Similar questions