What is (5/6) of a day
Answers
Answered by
2
Answer:
no of hour =24
=24÷6
=4
therefore in 5=5×4
=20
Answered by
0
Answer:
20 hours
Step-by-step explanation:
Given,
1 Day = 24 hours
MARK ME AS BRAINLIEST
Similar questions
Science,
3 months ago
Physics,
5 months ago
Geography,
5 months ago
India Languages,
1 year ago
Math,
1 year ago