Physics, asked by nattiyam1, 1 year ago

what is average speed? ​

Answers

Answered by Anonymous
2

Answer:

The average speed of a body in a certain time interval is the distance covered by the body in that time interval divided by time. So if a particle covers a certain distance s in a time t1 to t2, then the average speed of the body is:

vav = st2–t1

In general, average speed formula is:

Average Speed = Total DistanceTotal Time

Answered by premjhcsclass9
1

Answer:

average speed is the total distance travelled divided by total time taken.

It is useful in cases where the the object moves in non uniform speed.

For eg: a car covered 10 km in the first hour and 30 km in the second hour. find avg speed.

total distance=10km+30km=40km

total time=1hour+1hour

Avg speed=total distance/total time

avg speed=40km/2hours

=20km/hr

Hope it helps. Mark as brainliest  

Similar questions