Science, asked by Mondaltkushal, 1 year ago

what is ta masss of 0.2 moles of oxygen molecules

Attachments:

Answers

Answered by SohanaND
0

Molar mass of oxygen = 16

Number of moles = given mass/molar mass

0.2 = given mass/16

0.2×16 = given mass

Mass = 3.2 grams

Answered by Anonymous
0

☺ Hello mate__ ❤

◾◾here is your answer...

Approach to solving Question :- first we calculate mass of 1 mole. After this multiplying this by given no. Of mole.

⭐ Mass of one mole of oxygen atoms = 16g Then, mass of 0.2 mole of oxygen atoms

= 0.2 × 16g = 3.2g

__________________________

I hope, this will help you.

Thank you______❤

✿┅═══❁✿ Be Brainly✿❁═══┅✿

Similar questions