what is the capacity of a cube having side 10 cm
Answers
Answered by
4
1000 cm³
Answer. = (10 cm)³ = 1000 cm³.
diveshabd:
you
Answered by
0
Answer:
1000 cm³
Answer. = (10 cm)³ = 1000 cm³.
What is the volume of a cube whose sides are 10 cm each? Given, the side length = 10 cm. Substitute a = 10 in the formula. Therefore, the volume of the cube is 1000 cm3.
Similar questions