Science, asked by mamtatiwari0284, 1 year ago

what is the cost of consumption at the rate of rs 6 per unit if two bulbs of 100 waat is turned on for 6 hr in a month of August. please guys help me ​

Answers

Answered by tejasgupta
4

Answer:

Rs. 223.2

Explanation:

Power of each bulb = 100 W

So, combined power of both bulbs = 100 + 100 = 200 W = 200/1000 = 0.2 kW

In one day, time for which the bulbs were turned on = 6 hrs

So energy consumed in one day = Power * Time = 0.2 * 6 = 1.2 kwH

In the month of August, there are 31 days.

So, total energy consumption for 31 days of August = 31 * 1.2 =  37.2 kwH or units

Cost /- unit = Rs. 6

So, total cost = 37.2 * 6 = Rs. 223.2

Answered by ThakurArjunRana
0

Answer:

Explanation:

223 rupee

Similar questions