Math, asked by Garg2723, 1 year ago

What is the distance from (2, -2, 6) to the x-axis?

Answers

Answered by realsujaykumar
0
here,
the horizontal distance from x-axis = 2 unit
the vertical distance form x-axis = 6 unit

I hope this will help you....
Answered by MagikMath
0

Answer:

The distance of point (2,-2,6) to the x-axis is 2\sqrt{10}

Step-by-step explanation:

The co-ordinates of any point are (x-coordinate, y-coordinate, z-coordinate)

The distance of a point from x-axis is given by the formula

D = \sqrt{(y-coordinate)^{2} + (z-coordinate)^{2} }

D = \sqrt{4 + 36} = \sqrt{40} = 2\sqrt{10}

For distance of any point from a particular axis is equal to the square root of the sum of squares of the remaining two coordinates.

Hope you understand it!!

Similar questions