Chemistry, asked by Anandkumar6628, 1 month ago

What is the [h3o+] of a 4.73x10-6 m solution of barium hydroxide

Answers

Answered by kumarashok4547
0

Answer:

MARK AS BRAINLIEST

Explanation:

We know that,

Molarity=

Vol in Litre

moles

Molar mass of Ba(OH)

2

=137+32+2=171 g/mol

Given mass of Ba(OH)

2

=4.285 g

∴moles=

Molas mass

mass

=

171

4.285

=0.025 mol

Given volume = 100 mL=0.1 L

∴Molarity=

0.1

0.025

=0.25 M

Similar questions