Chemistry, asked by shreenithi8, 1 year ago

what is the mass of 0.05 moles of na2S2O3 5H2O ​

Answers

Answered by Anonymous
7

Answer:

no. of moles = mass given in gram / gram mol. mass

here no . of moles is = 0.05

gram mol. mass of Na2S203=

248 g/mol and let mass is =x

put all values in formula ,

0.05 = x / 248

x = 0.05 x 248

x = 12 .4 g

the value of mass is 12.4 g

♥️ hope its help you ♥️

Mark as a brainliest

Similar questions