what is the mass of 0.2 mole of
Answers
Answered by
23
∴ 0.2 mole of oxygen atoms = 16 × 0.2 = 3.2 g (b) 1 mole of water molecules = 18 g ∴ 0.5 mole of water molecules = 18 × 0.5 = 9 g 10.
Answered by
7
[tex]\huge \text\pink{ANSWER}
[/tex]
What is the mass of 0.2 mole of oxygen atoms? Ans. ∴ 0.2 mole of oxygen atoms = 16 × 0.2 = 3.2 g
Explanation:
I hope it helps you ☺️
please make me as Brainliest
Similar questions
Social Sciences,
4 months ago
English,
4 months ago
English,
4 months ago
Math,
8 months ago
Math,
8 months ago
Computer Science,
1 year ago
Science,
1 year ago